BEZPŁATNY EBOOK

Ochrona małoletnich

w podmiotach leczniczych – pytania i odpowiedzi

Odbierz e-booka
Icon

Dlaczego powstał ten e-book?

W dniu 15 lutego 2024 r. weszła w życie tzw. ustawa Kamilka, czyli ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1606). Nowe przepisy nakładają m.in. na placówki medyczne szereg nowych obowiązków, które zostały uregulowane w ramach przepisów ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Zasadniczym celem wprowadzenia nowych wymogów było zapewnienie szerszej ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Zobowiązanym do ich przestrzegania jest każdy podmiot, który realizuje działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.


Zakres nowych obowiązków dla podmiotów obejmuje:

  • obowiązek weryfikacji nowych pracowników/współpracowników we wskazanych w ustawie rejestrach;
  • wdrożenie tzw. Standardów Ochrony Małoletnich (dalej: SOM);
  • obowiązek weryfikacji aktualności wdrożonych procedur.

Sprawdźmy zatem, jakie dokładnie podmioty są zobowiązane do przestrzegania nowych wymogów, na czym te nowe obowiązki polegają oraz jakie ustawodawca przewidział konsekwencje za ich nieprzestrzeganie. Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

E-book w liczbach

16

Stron merytorycznej wiedzy

Pytań omówionych przed eksperta

9

Nieograniczony czasowo dostęp do treści

Jakie pytania znajdują się

w e-booku?

Pytanie 1

Jakie zaświadczenie ma dostarczyć pracownik, a o jakie ma wystąpić sam pracodawca?

Jeżeli kandydat do pracy przedstawi zaświadczenie o niekaralności, to czy pracodawca powinien go jeszcze sam sprawdzić?

Pytanie 2

Czy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy sprawdzić dotychczas zatrudnionych, czy tylko zatrudnianych po 15.02.2024 r.?

Pytanie 3

Pytanie 4

Czy pracownicy zatrudnieni przed 15.02.2024r. powinni sami dostarczyć zaświadczenie o niekaralności,czy pracodawca powinien jednak sam zweryfikowaćto w Krajowym Rejestrze Karnym?

Czy obowiązek sprawdzenia dotyczy wszystkich pracowników i współpracowników? Czy obejmuje on również tych, którzy nie są związani bezpośrednio z procesem leczenia?

Pytanie 5

Czy nowe obowiązki weryfikacyjne dotyczą również osób będących na wolontariacie, umowie zleceniu lub umowie o dzieło?

Pytanie 6

Pytanie 7

Czy jeżeli przyszły pracownik przedstawi dokument o niekaralności, to pracodawca powinien zatrzymać oryginał, czy zrobić sobie kopię?

Co w sytuacji, kiedy jest pilna potrzeba zatrudnienia pracownika, a trzeba czekać na informację z rejestru?

Pytanie 8

Czy obowiązek wdrożenia SOM dotyczy wszystkich placówek medycznych, zarówno prywatnych, jak i finansowanych przez NFZ? Czy również indywidualnych praktyk lekarskich?

Pytanie 9

Autorka e-booka

Adwokat Natalia Zbrojewska

Adwokat Natalia Zbrojewska jest absolwentką kierunku prawo oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa spółek handlowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Odbyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi, od 2022 roku współpracuje z Kancelarią F/K Legal. W pracy zawodowej koncentruje się na bieżącej obsłudze prawnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą, jak również ich sądowej reprezentacji przed sądami powszechnymi oraz sądami administracyjnymi. Na co dzień wraz z Zespołem Kancelarii F/K Legal wspiera osoby zarządzające podmiotami leczniczymi w przygotowywaniu niezbędnych regulaminów oraz procedur, weryfikacji zawieranych umów, jak również wspomaga placówki medyczne w czasie kontroli lub postępowań wyjaśniających prowadzonychm.in. przez NFZ, wojewodę, sanepid czy Rzecznika Praw Pacjenta.

Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Odbierz e-booka

Partner merytoryczny e-booka

Image IconIcon

ul. Gdańska 77a/3, 90-613 Łódź

Icon

Patroni medialni

Pobierz bezpłatnego e-booka